Ozonowanie i impregnowanie dywanu: co daje i czy warto to robić?
26 VIII 2022, 18:01:00
Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w pralniach dywanów poza standardowym ich trzepaniem i czyszczeniem, liczyć można także na dodatkowe usługi. Jednymi z nich jest ozonowanie dywanu oraz jego impregnacja. Na czym to polega i czy warto z tego skorzystać?
Ozonowanie dywanu – co to znaczy?
Zalet posiadania dywanów jest bardzo wiele. Jednak jak każde tekstylia w domu, wymagają one także odpowiedniej pielęgnacji. Osiada na nich kurz, okruszki, sierść zwierząt, wnikają w nie różne zapachy. Z tego powodu warto regularnie poddawać swoje dywany ozonowaniu. Na czym to polega? Jest to usługa ich dogłębnego czyszczenia, w której jednak nie stosuje się agresywnej chemii. Jest to więc oferta przyjazna dla alergików czy rodziców małych dzieci. Główną rolę spełnia ozon. Wnika on do samego wnętrza dywanu. W ten sposób doskonale go dezynfekuje, zabijając przy tym wszelkie zagrożenia mikrobiologiczne (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie czy roztocza) i neutralizując zapachy. Po zabiegu materiał jest miękki, przyjemny w dotyku. Ozonowanie nie niszczy dywanów, wręcz przeciwnie – odmładza je.
Kto powinien wykonać usługą ozonowanie dywanów?
Zabieg ozonowania odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia. Taka usługa jest polecana na przykład osobom, które kupiły używany dywan, kiedy w domu pali się papierosy, z dywanu korzystają małe dzieci albo przesiąknął on zapachem wilgoci.
Impregnowanie dywanu – na czym polega usługa?
Impregnacja dywanów to sposób na ich zabezpieczenie przed szybkim brudzeniem się. Na powierzchni włókien tworzy się dzięki niej cienki film, niewpływający na wizualny wygląd dywanu. Większość producentów fabrycznie poddają swoje wyroby impregnacji. Jednak z czasem użytkowania środek ten najzwyczajniej się „wyciera” i dlatego zabieg trzeba powtarzać. Najkorzystniej łączyć ten zabieg można z procesem prania, czyszczenia dywanu.
Jakie dywany należy poddać impregnacji?
Impregnacji można poddawać każdy rodzaj dywanów, o ile dopuszczalne jest jego pranie wodne. W przypadku dywanów lepszej jakości włókna jak np.: wełna, wiskoza, jedwab, kaszmir, dywany ręcznie tkane, naturalnie barwione itp. impregnacja powinna być „obowiązkowa” powinna, bo nie możemy przecież zmusić klienta do właściwego dbania o jego własny dywan — tu znajdziesz więcej porad na temat swojego dywanu. Nawet jeżeli dywan nie był wcześniej zaimpregnowany, po jego dokładnym wyczyszczeniu w pralni można zdecydować się na ten zabieg i przedłużyć jego piękny wygląd. Impregnację warto powtarzać co około pół roku. Szczególnie opłacalne jest zapłacenie za nią w przypadku dywanów leżących w miejscach często używanych: przedpokoju, biurze, ciągach komunikacyjnych albo w pokoju dzieci, gdzie jest narażony na szybkie zaplamienie.
Jakie są rodzaje impregnacji?
Istnieją dwa rodzaje impregnacji.
- Impregnacja fluorochemiczna polega na nałożenie na powierzchnię dywanu środka z dodatkiem fluoru, który oblepia każde pojedyncze włókno. Tym samym brud nie ma możliwości zanieczyścić powierzchni i pozostaje na zewnątrz, dlatego łatwiej jest go usunąć nawet odkurzaczem. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że zabieg ten trzeba powtarzać cyklicznie, ponieważ środek ściera się.
- Impregnacja hydrofobowa wpływa na to, że zabrudzenie nie przenika do głębi włókna. Po zaschnięciu środek odpycha od siebie wodę, dlatego działa przede wszystkim zapobiegawczo na mokre plamy. Jest to rozwiązanie niezwykle skuteczne. Usługi dodatkowe stanowią ważną rolę czyszczenia każdego dywanu, nie muszą być kosztowne, ale powinny spełniać swoje zadanie w celu nie tylko oszczędności wydawanych pieniędzy, ale również w ochronie naszych uwielbianych dywanów. Sprawdź ile zapłacisz i zamów usługę